Tečaj varne vožnje

Tečaj varne vožnje

Zagotovo ste že slišali stavek “V prometu nismo sami”. Resnično drži. Kot je resnična bojazen, da bi se mi ali naši bližnji kdaj znašli v prometni nesreči zaradi človeške napake, saj so pogosto nepopravljive in pustijo življenjske posledice na zdravju, ali pa celo smrt. Vse prometne nesreče pa se ne zgodijo zaradi vožnje pod vplivom alkohola ali drugih substanc, utrujenosti ali uporabe mobilnega telefona; včasih se preprosto zgodi, da je voznik soočen z nenadno krizno situacijo in v paniki reagira napačno, prepočasi ali preveč impulzivno. Ta tečaj varne vožnje je namenjen prav temu: da se v nadzorovanem okolju, v katerem si lahko brez posledic za svoje in tuje zdravje ter vozilo privoščite napake in se soočite s serijo kriznih in težkih situacij, ki se lahko pripetijo med vožnjo.

Nepredvidljive in nevarne situacije na cesti pa lažje rešujemo, če imamo potrebna znanja in izkušnje. Za osvežitev znanja in pridobitev tozadevnih izkušenj smo se s pristojnimi na AMZS-jevem Centru varne vožnje dogovorili, da voznikom distrofikov (npr. svojci, asistenti) omogočimo soočenje z naborom kriznih situacij v varnem okolju najsodobnejšega poligona na Vranskem. Ta tečaj je lahko zaradi svoje namembnosti pravzaprav tudi precej zabaven in celo adrenalinski, zato varne vožnje ne gre jemati kot neprijetnost, ampak priložnost, da se naši vozniki naučijo nekaj novega in hkrati preživijo prav zabaven in adrenalina poln dan. Tako bodo med praktičnim delom npr. vadili slalom, se umikali oviram, se spopadali s težkimi ovinki, zanašanjem in zaviranjem! Vozniki se bodo tečaja na poligonu udeležili s svojimi vozili, kar je velika prednost, saj je vsak voznik bolj vajen vozila, ki ga redno ali pogosto vozi, kot tujega. Zaželeno pa je, da je to vozilo tudi vozilo, s katerim nas običajno vozijo svojci ali asistenti.

Zakaj na tečaj?

Spoznali in naučili se boste:
• kako suvereno obvladovati svoje vozilo v kritičnih situacijah na različnih voznih podlagah (mokra, spolzka cesta …)
• kako pravilno zavirati na različnih podlagah
• kako s pravilnim sedežnim položajem lažje in varneje upravljati svoje vozilo
• obvladovanja vozila pri različnih hitrostih
• delovanje varnostnih sistemov pri zaviranju in umikanju oviram
• nova prometna pravila in novosti v cestni infrastrukturi
Z inštruktorjem varne vožnje boste lahko razreševali tudi vaše konkretne težave in dileme v prometu.

Teoretični del (uvodna ura)
• razprava o motivih za vožnjo in problematiki v vsakdanjem prometu
• osnove dinamike in fizikalnih zakonitosti pri vožnji vozila
• definicija nevarnih situacij vožnje
• predstavitev tehnik za reševanje iz nevarnih situacij ali minimaliziranje posledic
• definicija poti ustavljanja
• spoznavanje vrst pnevmatik in njihovih posebnosti
• osnove o aktivnih in pasivnih varnostnih napravah v vozilu
• novosti s področja zakonodaje in cestnoprometnih predpisov

Praktični del
• kontrola pravilne nastavitve sedeža in vaja vodenja vozila
• vaje za zaviranje (zaviranje v primeru nevarnosti, zaviranje v sili, primerjava zavorne poti, sodelujoči asistenčni sistemi)
• vaje izogibanja oviram (ovire simulirajo vodne zavese)
• pravilna izpeljava ovinkov in zaviranje v njih
• ukrepi pri zanašanju vozila (hidravlična plošča)
Hitrosti pri izvajanju praktičnih vaj so do 60 km/h.

Zakaj v AMZS center na Vranskem?
• najsodobnejši center za izvajanje vadbe varne vožnje v širši regiji
• strokovni programi varne vožnje
• priznani inštruktorji
• simulacija kritičnih situacij v varnem okolju
• 9 tehnološko naprednih modulov
• 15 hektarjev zemljišča (primerljivo z 9 nogometnimi igrišči)
• 2,5 km urejenih asfaltnih stez
• več kot 63.000 m2 asfaltiranih površin in poseben teren za off-road
• možnost polnjenja električnih vozil

Tečaji bodo praviloma potekali v zaključenih skupinah po 8 udeležencev in bodo trajali od 8h do 15.30h (vključno z odmorom za kosilo).

Predvideni termini tečajev so:
– Nedelja, 20.6.2021,
– Nedelja, 4.7.2021,
– Sobota, 10.7.2021,
– Sobota, 7.8.2021.

Zaradi omejenega števila mest vas prosimo za čim prejšnjo prijavo prek elektronske pošte ivo@ddslo.si ali tel. št. 01 47 20 550 in 040 844 047. Na navedenih kontaktih lahko poleg »sindikalne« cene tečaja dobite tudi morebitne druge potrebne informacije.
Vabljeni 😊

https://www.amzs.si/cvv/programi/za-avtomobiliste/intenzivni-tecaj
https://www.nadlani.si/avto-moto